Commissioner William H. (Bill) Harris

  1. Mail Address

    134 N. Main Street
    Fuquay-Varina, NC 27526

    Fax: 919-552-6994


    Bio
    Coming Soon...

    Board of Commissioners Duties and Responsibilities
    • Recruiting, selecting, and hiring a Town Manager and recognizing the role of a professional manager to serve the governing board as a whole
    • Establish the general framework under which the Town can meet the needs of the community
    • Appoint a Town Attorney
    • Set direction by clarifying the Town's mission and purposes and by setting goals for the short and long term
    • Adopt policies and ordinances
    • Engage in strategy development (annual retreat)
    • Understand its own legal and ethical responsibilities
    • Enhancing the Town's public image
    • Provide citizens opportunities to respectfully comment on public issues
    • Making sure that resources are adequate to serve the public and are used for their intended purposes
    • Channeling communications appropriately to the Town Manager
    • Expecting staff to make independent and objective recommendations

    Current Term
    • December 2019-2023

    Previous Terms
    • January 1987 - Appointed by Town Board to serve out a 4-year term ending December 1987
    • December 1987 - Elected to Town Board to serve out 2-years of a 4-year term
    • December 1989 - Elected to Town Board to serve 4-year term
    • December 1993 - Elected to Town Board to serve 4-year term
    • December 1995 - Elected by Town Board as Mayor Pro-Tem for 2-year term
    • December 1997 - Elected to Town Board to serve 4-year term
    • December 2001 - Elected to Town Board to serve 4-year term
    • December 2005 - Elected to Town Board to serve 4-year term
    • December 2007 - Elected by Town Board as Mayor Pro-Tem for 2-year term
    • February 2010 - Appointed by Town Board to serve out a 4-year term ending December 2011
    • December 2011 - Elected to Town Board to serve 4-year term
    • December 2015 - Elected to Town Board to serve 4-year term
    • December 2019 - Elected to Town Board to serve 4-year term

    Current Town Board of Commissioner Committees
    • Public Works Committee, Chairman
    • Public Safety Committee, Member